Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 februari 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1601 1020  Akvarell Axel Sjöberg (1866-1950), Sverige. "Åskväder i antågande", Långviksskär. Signerad, daterad -33. Akvarell, 47x59 cm, yttermått inklusive ram: 54x66 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:13)

1601 1018  Armband 18k guld. Längd: 19 cm. Vikt: 76,1 g

S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:08)

1601 1008  Bägare silver, Elias Modin, (1750-1790), Sundsvall. Höjd: 16 cm, vikt: 320 gr ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:33)

1601 1001  Bestick silver, 80 del (12+ 12+ 8+ 12+ 12+ 12+ 12). Längd: 13-21, vikt: 3100 gr ca

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:22)

1601 1019  Damarmbandsur Sarcar, Genève, armband och boett i 18 k. Vitguld, med smådiamanter, 2,2x1,8. Längd: 17 cm. Bruttovikt: 41,4 g

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:20)

1601 1007  Fällbord Jacob Siölin, Köping och Kungsör, No 909, Hallstämplad. Bordskiva med alrotsfanér, svärtad tredelad fot. Diameter: 94 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:13)

1601 1005  Fat Royal Copenhagen, Flora Danica, 24x24 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:07)

1601 1009  Fåtölj Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. "CH-25", Carl Hansen & Søn, Danmark. Ek

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:49)

1601 1017  Halskedja 18 k guld. Längd: 55 cm. Vikt: 117,8 g

S�ldes f�r 49.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:16)

1601 1004  Kanna + 3 bägare, silver, 925, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. 1972. Höjd: 7,5-25. Vikt: ca 1320g

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:38)

1601 1024  Ljusstake 6-armad, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Försilvrad. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:42)

1601 1015  Oljemålning Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1973 a tergo. Olja på duk, 34x34 cm, yttermått inklusive ram: 35x35 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:01)

1601 1022  Oljemålning Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige, tillskriven. Kvinna på blomsteräng. Ej signerad. Proveniens: Familjen Per & Karl Gerhard. Olja på pannå, ca 55x68 cm, yttermått inklusive ram: 66x81 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:47)

1601 1006  Oljemålning Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Tornet och lejonet. Signerad Mårten A. Olja på duk, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 58,5x70 cm

S�ldes f�r 61.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:35)

1601 1016  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-tal, religiöst motiv, Ej signerad. Olja på duk, 51x42 cm, yttermått inklusive ram: 65x55cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:08)

1601 1002  Oljemålning Olof Hermelin (1827-1913), Sverige. Signerad, daterad 92, bygata. Olja på duk, 79x51 cm, yttermått inklusive ram: 95x68 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:50)

1601 3289  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Signerad BF. Diameter: 16,5 cm. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:17)

1601 1010  Skulptur Carl Milles (1875-1955), Sverige, efter. Hästhuvud. Grönpatinerad brons. FFA fondeur, märkt Millesgården undertill. Höjd: 13 cm inkl sockel

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:28)